REALITNÍ TIPY

Jak získat více z prodeje nemovitosti

Rozhodujete se nad tím, zda si prodáte vaši nemovitost sami nebo využijete služeb realitní kanceláře? Možná si i říkáte, že prodejem svépomocí ušetříte za provizi realitní kanceláře (která bývá zpravidla v řádech desetitisíců) a tím vám zbude více peněz z prodeje. Úvaha je to svým způsobem logická, ale ne vždy se musí vyplatit. Ráda bych vám dnes ukázala 2 příklady toho, jak získat více z prodeje nemovitosti díky realitní kanceláři, a to v souvislosti se stanovením prodejní ceny.

Aby byl výpočet korektní, uvádím i související náklady (prodejní náklady – provizi, daň). Vyčíslený zisk však nezahrnuje náklady na prodej nemovitosti svépomocí (bez využití služeb realitní kanceláře), které by tak jako tak musel prodávající s kupujícím hradit. Jedná se zejména o advokátní služby (tj. příprava kupní smlouvy, včetně advokátní úschovy peněz), poplatky, vypracování daňového přiznání kupujícímu apod. Při jejich započítání by pak byl zisk při prodeji prostřednictvím realitní kanceláře ve výsledku ještě vyšší.

1) Zisk 286.000,- Kč při prodeji rodinného domu – Rokycansko (r. 2014)

Když jsem začala shánět rodinný dům pro vlastní potřebu, oslovila jsem písemným dotazem majitele několika opuštěných domů v našem městě (Hrádek). U jednoho domu se mi ozvala majitelka s tím, že o prodeji dlouhodobě uvažuje a je ráda, že jsem ji k tomu „popostrčila“. Když jsem si dům prohlédla i uvnitř, zjistila jsem, že by pro mne bohužel nebyl vhodný (potřeboval větší rekonstrukci). Nicméně jsem paní nabídla pomoc při prodeji a ona souhlasila.

jak získat více při prodeji nemovitosti
© Pixabay

Jaké bylo mé překvapení, když mi paní ve stejnou chvíli oznámila, že kupce ale hledat nemusím, protože se již obrátil jistý vážný zájemce na jejího otce a nabídl za rodinný dům 1.000.000,- Kč. V roce 2014 sice nebyla cena nemovitostí tak vysoko jako nyní, avšak i přesto byla tato cena nízká. Po zvážení skutečných prodejních cen jiných nemovitostí v okolí a odhadu nákladů na potřebnou rekonstrukci domu jsem paní nabídla, že dům dáme do inzerce s prodejní cenou 1.350.000,- Kč (včetně prodejních nákladů ve výši 50.000,- Kč).

Vážný zájemce se našel již za 2 dny a paní na prodeji domu vydělala o cca 286.000,- Kč více (po zohlednění rozdílu v dani z nabytí nemovité věci, kterou tehdy hradila prodávající), než kdyby dům prodala za první nabízenou cenu – bez mé pomoci.

2) Zisk 180.000,- Kč při prodeji bytu – Písek (r. 2018)

Není to tak dávno, co jeden můj dobrý známý prodával byt, aby získal nějaké peníze na dokončení novostavby rodinného domu. Protože byl byt ode mne příliš daleko na to, abych se mu o prodej postarala já, doporučila jsem mu některou z místních realitních kanceláří.

Známý měl představu prodejní ceny maximálně do 1.500.000,- Kč. Realitní makléřka znalá poměrů v daném městě mu však doporučila prodejní cenu vyšší. Byt se tedy dal do inzerce za cenu 1.750.000,- Kč (včetně prodejních nákladů ve výši 70.000,- Kč) a za tuto cenu se skutečně (ve velice krátké době) i prodal.

Známý tedy na této transakci vydělal o cca 180.000,- Kč více, než kdyby si byt prodával sám.

Nasazení vyšší prodejní ceny

Možná vás po přečtení výše uvedeného napadá, že to vyřešíte snadno – zkrátka si vaši cenu rovnou zvýšíte o pár set tisíc a bude… Takto to ale bohužel většinou nefunguje. Příklady výše uvedené platí v případech, kdy prodávající nechtějí za každou cenu vytřískat z prodeje co se dá a také mají i případně zkreslenou představu o ceně směrem „dolů“.

Dle mých zkušeností však většinou převažuje opačný typ prodávajícího, a to ten, kdo chce za nemovitost dostat co nejvíce, často bohužel i mnohem více, než je reálná prodejní cena. Tam by již bylo jakékoliv další zvýšení dá se říci i likvidační (nemovitost se stane neprodejnou a nebude o ni zájem, a to často ani po následné slevě).

Proto je vždy dobré se o prodejní ceně nemovitosti poradit, a to nikoliv se sousedem 😀 , ale s někým, kdo má dostatečný přehled o skutečných prodejních cenách, aby nebyla nasazena cena ani příliš vysoká a naopak, aby prodávající na prodeji zbytečně neprodělal.


Publikováno: 18.8.2018


→ TIP: zvažujete prodej vaší nemovitosti, ať již svépomocí nebo přes realitní kancelář? Máte obavy ze spolupráce s realitní kanceláří? Potřebné informace, rady a tipy, včetně konkrétních příkladů, naleznete v mé e-knize JAK PRODAT NEMOVITOST.

Stránku můžete sdílet se svými přáteli: