poptávkový lísteček
REALITNÍ TIPY

Koupím byt v této lokalitě aneb poptávkový lísteček

Chystáte se prodávat váš dům, byt, pozemek, chatu nebo jinou nemovitost. A najednou se ve vaší poštovní schránce objeví poptávkový lísteček. Zajásáte, že ani nemusíte vyvíjet žádnou velkou snahu a máte hned kupujícího vaší nemovitosti. V tom případě se prosím posaďte, napočítejte do deseti a poté zvažte následující informace, protože vše není tak „růžové“, jak na první pohled vypadá.

Znění poptávkového lístečku

Podívejme se nejprve na několik příkladů těchto letáčků (uvádím přesné znění i s gramatickými chybami, pouze bez tel. čísla):

  • Koupím nemovitost v této lokalitě. Platba hotově.
  • Mladá rodina hledá dům v tomto městě, hypotéka předschválena. Spěchá.
  • Hledáme byt ke koupi. Nemusí být po rekonstrukci, ale mělo by se v něm dát bydlet. Peníze máme z prodeje domu.
  • Hledám byt k pronájmu v této ulici. V případě zájmu mne kontaktujte na tel. …… Pošlete SMS, odpovím.
  • Mladý lékař hledá dlouhodobý pronájem bytu. Děkuji za nabídku.
  • Chci koupit dům někde poblíž, hlavně fajne susedy a pořádný sklípek na gořalku. A nějaký pozemek.
  • Koupíme rodinný dům. Cenu i stav respektuji. Platba ihned. Koupě spěchá! Za nabídku děkuji. Klidně pište i sms.
  • Konečně jsem dostala vypořádání od bývalého manžela. Mám hotovost a hledám tady s dětmi nemovitost do 6 milionů. Děkuji. Nováková.
  • Dobrý den, líbí se mi váš barák, velikostně se nám líbí, hlavně ženě. Peníze máme, dědili jsme, platím tedy hotově. Jestli mě ho prodáte, budeme rádi. Děkuji. Hrdličkovi.  I pozemek by šel, pokud by jste měli pro stavbu.

Všimněte si podezřelých znaků

V textu výše jsem podtrhla typické znaky. Když někdo chce koupit „nemovitost“, tak je mu jedno zda to bude byt, dům, garáž nebo pozemek. Pak to není žádný cílený kupující na vaši nemovitost, ale investor nebo realitní makléř.

poptávkový lístečekBěžný (myšleno normální) člověk, by se také zřejmě v lístečku nechlubil tak citlivými informacemi jako je rozvod nebo dědictví. Nicméně cílem tohoto hlásání vlastních peněz je ukázat výhodu rychlého prodeje.

Dalším typickým projevem je to, že se poptávající tváří jako běžný občan a snaží se vypadat důvěryhodně (mladá rodina, lékař apod.), často píše rukou a dělá gramatické chyby.

Prohlášení, že někdo respektuje stav a cenu nemovitosti je zcela absurdní. Věříte, že opravdu toto prohlášení dodrží a za vaši starou zděnou garáž bez elektřiny vám zaplatí 2 miliony Kč?

Doporučuji vám také podívat se do inzerce (např. Sreality.cz, Bazoš). Jestliže se ve vašem městě (čtvrti) zrovna prodává 10 rodinných domů, 7 bytů, 5 chat a 3 garáže v různém stavu i cenové hladině, je celkem divné, že si dotyčný z nabídky nevybral a „shání“ ještě něco dalšího, nemyslíte?

Kdo tyto lístečky rozesílá?

Jednou z možností (i když velmi ojedinělou) může být skutečně vážný zájemce o koupi vaší nemovitosti pro své potřeby (např. k bydlení). Kdyby mu šlo opravdu jen o vaši nemovitost, pak byste měli lísteček ve schránce pouze vy, nikoliv i vaši sousedi. V každém případě je pravděpodobné, že si bude zájemce chtít od vás dojednat pro sebe výhodnou kupní cenu.

Větší pravděpodobnost ale je, že poptávkový lísteček je dílem:

a) realitního makléře, který k vám přijde na schůzku, ale místo, aby chtěl vaši nemovitost koupit, bude ji chtít nabrat do prodeje svým prostřednictvím. Případně vám může tvrdit, že má na vaši nemovitost přímého zájemce o koupi (což může, ale nemusí být pravda).

b) investora, který má tímto způsobem lepší šanci koupit nemovitost velmi levně a následně vydělávat na jejím pronájmu nebo na jejím prodeji obratem (nebo po provedení mírné rekonstrukce) za vyšší cenu.

Jak se můžete zachovat

V případě, že se k vám takto „vloudil“ realitní makléř, tak se jedná výslovně o nekalou taktiku, kdy takový makléř je bohužel člověk, který nevěří své profesi ani sám sobě a svým konáním kazí dobrou pověst ostatním makléřům. Dobře rozvažte, zda s někým takovým navážete spolupráci. Když o tom budete přeci jen uvažovat, tak mu nepodepisujte nic hned, vyprovoďte ho s tím, že si vše promyslíte a nejprve si o něm něco zjistěte (včetně referencí od dosavadních klientů).

Pokud k vám na základě lístečku dorazil zájemce o koupi (ať již běžný občan či  investor), doporučuji vám vzít jejich nabídku v potaz, ale nevyjadřovat se hned. Nejlépe bude, když si nejprve zjistíte, za jakou cenu se prodávají podobné nemovitosti ve vaší lokalitě (myšlena nikoliv inzertní, ale skutečná prodejní cena). S tímto vám může pomoci i kvalitní místní realitní makléř. Tím nemám zrovna na mysli makléře z předchozího odstavce, ale někoho, koho si vy sami dohledáte (nebo koho vám doporučí dobří přátelé) a zjistíte si o jeho práci dostatečné reference. Nakonec budete možná i překvapeni, když vám makléř pomůže za vaši nemovitost získat vyšší částku, než jste si představovali (nebo než vám někdo dosud nabízel).

V poslední řadě je třeba zmínit i to, že často lidé na kontakt z lístečku zavolají nebo pošlou SMS, ale nikdo jim telefon nezvedne ani se neozve zpět. Stane-li se to i vám, nenechte se tím zbytečně rozčílit, lísteček dejte do kontejneru na papír a pomyslete si, že vše zlé je pro něco dobré 😉

Mé doporučení na závěr

Nechci tvrdit, že každý lísteček, který najdete ve své schránce, tam byl vhozen s nekalými úmysly. V každém případě nyní již víte, že ne vždy může být pro vás nabídka tak výhodná, jak se snaží působit a já vám doporučuji být v tomto směru velice obezřetní.

Na druhou stranu, jestli se chcete nemovitosti zbavit co nejdříve, např. potřebujete peníze na úhradu exekuce, můžete zvážit nabídku investora, protože právě on (za předpokladu o něco nižší kupní ceny) vám zpravidla dokáže peníze opravdu vyplatit „okamžitě“ a koupě nemovitosti v exekuci či dražbě se tolik neobává.

V každém případě, pokud nebudete nemovitost prodávat za pomoci realitního makléře, ale sami, najměte si kvalitního advokáta, který připraví (nebo alespoň zkontroluje) potřebnou smluvní dokumentaci.


Publikováno: 25.7.2020


Stránku můžete sdílet se svými přáteli: