Slevy z provize

BONUSY PRO VÁS

Jelikož si zakládám na férovém jednání s jasnými podmínkami, netajím před vámi ani výši své provize. Podívat se na ni můžete na stránce Ceník, kde je uvedena tzv. „výchozí provize“.

1. BONUS – výše provize

Již tato výchozí provize je výhodná, protože je nastavena v nižší cenové hladině oproti doporučeným cenám, kterými se řídí většina realitních kanceláří. Provize v mém ceníku je uvedena v plné výši (tzn. v maximální možné) a zahrnuje veškeré služby u běžných zakázek. Z této výchozí provize můžete dále čerpat následující 2 bonusy.

2. BONUS – sleva pro HRÁDEK

Jako rodilý občan města Hrádek (u Rokycan), jsem se rozhodla svým spoluobčanům (respektive majitelům nemovitostí na území našeho města) poskytovat při prodeji jejich nemovitosti mým prostřednictvím slevu z výchozí provize ve výši až 20.000 Kč. Výše slevy vychází z prodejní ceny nemovitosti (podrobnosti vám ráda sdělím osobně). Tuto slevu získáváte ihned.

3. BONUS – FLEXI provize

Ačkoliv si vážím svého času i kvality mých služeb, jde mi také zejména o to, abyste při prodeji získali co nejvíce a byli vždy maximálně spokojeni. Proto jsem zavedla tento nový způsob stanovení provize, který je další úlevou pro vás, aniž by mne jakkoliv poškozoval. FLEXI provize platí i pro prodej nemovitostí mimo území Hrádku. Princip spočívá v tom, že jsem provizi rozdělila do dvou složek:

a) Fixní složka, která zahrnuje:

 • provozní náklady
 • advokátní služby
 • poplatek katastru

b) Flexibilní složka, která zahrnuje:

 • náklady na PENB (max. 4.000 Kč)
 • inzerci na dobu 3 měsíců (6.500 Kč)

Z fixní složky není možné dát žádnou slevu. Tato položka je vypočítána tak, abych dokázala pokrýt veškeré běžné náklady související s obsluhou vaší zakázky a abych měla také dostatečně zaplaceno za mnou poskytované služby.

Flexibilní složka vám naopak může zajistit další úsporu. Ne u každé nemovitosti je totiž nutné mít PENB vypracovaný nebo máte vlastní PENB, případně vám ho poskytne zdarma SVJ (u bytových jednotek). V každém případě náklady na PENB se vám z provize odečtou vždy, pokud se nemovitost prodá mým prostřednictvím. U inzerce pak zohledním jen skutečné náklady a zůstatek vám odečtu. Obojí formou následné slevy z provize po dokončení prodeje.

Příklady výpočtu slev

DŮLEŽITÉ INFO: Prodejní ceny v příkladech níže vůbec nemusí odpovídat aktuální tržní hodnotě vaší nemovitosti, proto je prosím berte pouze jako ukázkové pro představu výpočtu provize. Skutečnou prodejní cenu přímo vaší nemovitosti dohodneme samozřejmě individuálně s ohledem na vaše požadavky, stav nemovitosti a aktuální vývoj trhu. Pro bližší konzultaci mne prosím kontaktujte.

Příklad 1: Prodej garáže za 150.000 Kč Na garáž se nevztahuje povinnost vypracování PENB. Garáž se nachází na území města Hrádek. Kupec se najde za 14 dní.

 • výchozí provize by činila 30.000 Kč
 • jelikož se nemovitost nachází v našem městě, máte okamžitou slevu ve výši 3.000 Kč (provize bude jen 27.000 Kč)
 • dále získáte slevu 4.000 Kč za PENB (tím se provize snižuje na 23.000 Kč)
 • inzerce na 14 dní vyjde řekněme na 1.000 Kč a vy obdržíte další slevu ve výši 5.500 Kč z inzerce
 • VÝSLEDNÁ PROVIZE PRO VÁS BUDE ČINIT POUHÝCH 17.500 KČ

Příklad 2: Prodej bytu 1+1 za 950.000 Kč PENB vám poskytlo zdarma SVJ. Byt se nachází na území města Hrádek. Kupec se najde za 30 dní.

 • výchozí provize by činila 40.000 Kč
 • jelikož se nemovitost nachází v našem městě, máte okamžitou slevu ve výši 5.000 Kč (provize bude jen 35.000 Kč)
 • dále získáte slevu 4.000 Kč za PENB (tím se provize snižuje na 31.000 Kč)
 • inzerce na 30 dní vyjde řekněme na 2.000 Kč a vy obdržíte další slevu ve výši 4.500 Kč z inzerce
 • VÝSLEDNÁ PROVIZE PRO VÁS BUDE ČINIT POUHÝCH 26.500 KČ

Příklad 3: Prodej rodinného domu 3+1 z r. 1920 za 2.900.000 Kč Rodinný dům byl dostavěn před rokem 1947 a jelikož je v původním stavu, není povinnost u něj PENB vypracovat. Dům se nachází na území města Hrádek. Kupec se najde za 3 dny.

 • výchozí provize by činila 80.000 Kč
 • jelikož se nemovitost nachází v našem městě, máte okamžitou slevu ve výši 15.000 Kč (provize bude jen 65.000 Kč)
 • dále získáte slevu 4.000 Kč za PENB, tím se provize snižuje na 61.000 Kč
 • inzerce na 3 dny vyjde řekněme na 200 Kč a vy obdržíte další slevu ve výši 6.300 Kč z inzerce
 • VÝSLEDNÁ PROVIZE PRO VÁS BUDE ČINIT POUHÝCH 54.700 Kč

Příklad 4: Prodej rodinného domu 4+1 z r. 1970 za 4.900.000 Kč  Rodinný dům je v původním stavu, ale protože byl dostavěn po roce 1947, je povinnost u něj PENB vypracovat. Dům se nachází na území města Hrádek. Kupec se najde za 10 dnů.

 • výchozí provize by činila 130.000 Kč
 • jelikož se nemovitost nachází v našem městě, máte okamžitou slevu ve výši 20.000 Kč (provize bude jen 110.000 Kč)
 • dále získáte slevu 4.000 Kč za PENB, tím se provize snižuje na 106.000 Kč
 • inzerce na 10 dnů vyjde řekněme na 700 Kč a vy obdržíte další slevu ve výši 5.800 Kč z inzerce
 • VÝSLEDNÁ PROVIZE PRO VÁS BUDE ČINIT POUHÝCH 100.200 Kč

ČASTÉ DOTAZY

Proč bych měl platit provizi já? Jiná RK mi nabízí, že nic platit nebudu, že provizi uhradí kupující.

Chápu, že to zní lákavě, ale je to bohužel ze strany RK jen „náborová taktika“. Ve skutečnosti je rozdíl pouze ve smluvním ujednání. Výsledek prodeje by však měl být stále stejný. Správný postup je, že PRODEJNÍ CENA = VÁMI POŽADOVANÁ CENA + PROVIZE. Vy tedy o nic nepřijdete, i když máte smluvně ujednáno, že provizi hradíte vy (což je i z právního hlediska v naprostém pořádku). A i když je faktura vystavena na vás, provize se strhne z rezervačního poplatku, který uhradí kupující (tedy vy stejně nic fyzicky neplatíte). RK takto často postupují, ale tvrdí, že „provizi hradí kupující“ (ačkoliv kupující hradí jen rezervační zálohu, ze které se provize strhne = stejný princip).

Píšete, že provize zahrnuje veškeré služby a náklady u běžných zakázek. Jak to myslíte?

Provize zahrnuje vždy tyto služby. Ty jsou zpravidla pro prodej nemovitosti plně dostačující a komplexní. Může se však stát, že vaše nemovitost bude mít nějaké právní vady (např. chybějící kolaudace nebo věcné břemeno dožití na babičku, která již 10 let nežije). Pak by se vám prodejní náklady navýšily o případné odstranění těchto vad. Nebylo by to však v rámci provize, ale tyto náklady navíc byste si hradil sám. Nic však nebrání tomu, abyste o ně předem navýšil kupní cenu.

Proč máte vypočítanou inzerci zrovna pro 3 měsíce?

Protože nenutím klienty, aby u mne zůstávali déle, pokud by se z nějakého důvodu prodej nedařil. Smlouvu tedy s vámi uzavírám jen na 3 měsíce s možností jejího prodloužení. Jestliže v době 3 měsíců nemovitost neprodám, můžete spolupráci bez sankcí ukončit a veškeré dosavadní náklady jsou na mé straně a riziku.

Když o tolik slevíte z provize, nesníží se tím kvalita vámi poskytovaných služeb?

Nikoliv, v rámci „fixní“ položky provize mám započítanou i svou odměnu, kterou považuji za dostačující pro to, abych mohla odvádět kvalitní práci v plném rozsahu. Naopak ale platí, že v rámci zachování kvality a tím i mé dobré pověsti, další sleva již z mé strany není možná.

Není to jen marketingový trik? Nemáte výchozí provizi uměle navýšenou a z ní dáváte „slevy“?

Když pominu fakt, že by se jednalo o klamavou praktiku (a trestnou), do čehož se zásadně nikdy nepouštím, můžete si porovnat, kolik si berou provizi konkurenční RK. Zpravidla bývá vyšší (a navíc s přirážkou DPH), než mám já jako provizi „výchozí“. Viz např. Doporučený ceník ČKRK, který můžete brát i tak, že chce-li po vás RK za běžné služby vyšší provizi, než je doporučena, je to již provize až moc vysoká. 

Píšete, že slevy poskytujete zpětně po dokončení prodeje. Proč je nedáte rovnou? Jak to funguje?

Rovnou odečtu pouze slevu pro nemovitosti v Hrádku. Tam je situace jasná. U flexi složky by pro mne bylo velké riziko dávat slevu předem (u inzerce to ani není možné – nelze odhadnout za jak dlouho se najde kupující). Funguje to tak, že o slevu „Hrádek“ ponížíme provizi ihned před podpisem zprostředkovatelské smlouvy a poté, po dokončení prodeje (přepisu vlastnictví na kupujícího), vám ještě vyplatím flexi slevy na váš účet. 

Obecně platí, že levné = nekvalitní. Proč bych vám měl věřit?

Kupte si někdy časopis dTest 🙂 Tam např. zjistíte, že pleťový krém Cien z Lidlu za 60 Kč je stejně kvalitní jako Eucerin za 500 Kč a výrazně kvalitnější než Nivea za 290 Kč. V každém případě na stanovení výše provize se podílí mnoho faktorů (jistě rozsah a kvalita služeb, dále však také provozní náklady – např. kancelář, zaměstnanci, plátcovství DPH…). Proto si někdo (a zatím i já) může dovolit poskytovat kvalitní služby i při nižší provizi. Ale pozor, platí to i naopak. Bohužel i dnes stále existují makléři, kteří nám kazí pověst a poskytují nekvalitní služby za vysokou provizi. Proto při výběru nedejte jen na to, zda k vám makléř přijede v nejnovějším BMW a pochválí vám účes nebo pejska, ale sledujte hlavně jeho znalosti a rozsah jeho služeb včetně jejich kvality.