REALITNÍ TIPY

Videoprohlídka nemovitosti

Vážení prodávající. I v dnešní době se stále ještě setkávám s inzeráty neobsahující videoprohlídku nemovitosti (ať již ze strany samoprodejců, tak i ze strany realitních kanceláří). Možná vás napadne, že videoprohlídku nepotřebujete. A vlastně budete mít pravdu, protože videoprohlídka je důležitá pro kupujícího. Na druhou stranu – bez kupujícího svou nemovitost neprodáte 😉 Proto to, co je důležité pro kupujícího, je důležité i pro vás.

Proč je videoprohlídka nemovitosti důležitá?

Videoprohlídka dává, oproti samostatným fotografiím, velmi dobrý přehled o rozmístění a návaznosti jednotlivých místností. To je důležité zejména, chybí-li v inzerci půdorys nemovitosti, případně se s půdorysem vzájemně doplňují.

Jak dělají videoprohlídku jiní makléři?

Videosekvence

Někteří makléři zaměňují videoprohlídku za tzv. videosekvenci. Videosekvence však není nic jiného, než nafocené fotografie zpracované do formy videa, kde se fotografie zobrazují v určitém časovém intervalu.

Proč to tak nedělám?
Videosekvence nemá v inzerci žádnou přidanou hodnotu. Fotografie si může zájemce o koupi prohlédnout samostatně a ve svém tempu, aniž by musel sledovat znovu tytéž záběry ve videu po např. 5 sekundách na každou fotografii, což někoho může doslova až znechutit. Než videosekvenci, je dle mého názoru lépe nechat inzerát zcela bez videa, jen s fotografiemi.

Sestřih
videoprohlídka
© Pixabay

Dnes se stává velkým trendem udělat z videoprohlídky originální film s propracovaným scénářem. Často vidíte cca 2-3 minutové spoty, do kterých se vejde představení makléře, letecké záběry na nemovitost, záběry zvenku, záběry zevnitř, včetně nějakého příběhu a cíle vyvolat v kupujícím dojem pohody.

V tomto směru musím konkurenčním makléřům (nebo firmám, které pro ně videoprohlídky zpracovávají) uznale přiznat velkou dávku originality a často i profesionality v propracovanosti, příběhu, použitých rekvizitách (např. Lamborghini v garáži) či výběru herců (např. modelky s mírami 90-60-90). Na první dojem ve vás tento způsob videoprohlídky jistě vyvolá vlnu nadšení.

Proč to tak nedělám?
Všechny tyto videoprohlídky mají jeden společný znak a tím jsou právě ony „sestříhané záběry“. A v tom vidím problém. Vždy totiž vidíte jen úsek místnosti, část otočky kamery nebo přiblížení záběru. Často jsou záběry také směřovány na detaily (jako např. ozdobený kuchyňský stůl nebo sporák s konví vařící vodu na kávu), tedy pro prodej nedůležité věci. Není výjimkou ani takový sestřih, který na sebe vůbec nenavazuje – skáče do různých nesousedících místností a také opakovaně střídá záběry zvenku a zevnitř.

Když se nad tím více zamyslíte – co zájemci o koupi vaší nemovitosti takovéto video dá užitečného? Dostane zájemce odpovídající představu o tom, jakou má nemovitost dispozici, jak je rozdělena, jak na sebe místnosti navazují atd.?

Jestli se vám tyto originalitky líbí, dokáži to pochopit. Já však k videoprohlídce přistupuji jinak – z výše i dále uvedených důvodů.

Jak dělám videoprohlídku já?

Není mým cílem udělat z vaší nemovitosti turistickou atrakci a brát na vaši nemovitost desítky zájemců o koupi, kteří až na místě zjistí, že jim „bohužel zrovna to či ono nevyhovuje“. Naopak – smyslem mé práce je brát na prohlídku vaší nemovitosti jen vážné zájemce. S potenciálem nemovitost nejen navštívit, ale i koupit.

A jak toho lze dosáhnout? Tím, že již v rámci inzerce (fotografie, video, půdorys, popis – příklad ZDE) poskytnu zájemcům maximum srozumitelných a komplexních údajů. Pak se nestane, aby zájemce až na místě zjistil, že mu nemovitost nevyhovuje, např. tím, že přístup do dětského pokoje vede přes ložnici…

A z toho důvodu já vždy v rámci videoprohlídky točím souvislý průchod nemovitostí. Bez sestřihů.

Ukázka mého stylu videoprohlídky níže. Samozřejmě se jedná jen o vzorové video. U skutečné realitní zakázky pak video obsahuje i záběry z venkovních prostor, případně dalších staveb na pozemku.

Dalším pro vás zajímavým aspektem může být i to, že si točím videoprohlídky sama. Nemusím tedy hradit žádné externí firmě náklady navíc, o které bych vám musela navýšit provizi.

Videoprohlídka nenahrazuje fotografie

Ještě k tomuto tématu zmíním, že ne každý, kdo si prohlíží inzeráty, má k dispozici nejnovější přístroje a technologie. Může se stát, že se mu z nějakého technického důvodu video nepřehraje. Proto je vždy důležité, aby inzerát obsahoval nejen video, ale i fotografie v dostatečném množství.


Publikováno: 23.12.2020


Stránku můžete sdílet se svými přáteli: